Turistické trasy

Lúky, sady, polia, vidiecke usadlosti, ale aj bukové a dubové lesy alebo krásne skalnaté útvary - na prechádzky je Zaježová ideálne miesto.

Výlety do blízkeho okolia


Rudná magistrála (červená značka) – diaľková turistická trasa vedie od západu do Zaježovej cez Sásku dolinu, prechádza centrom obce, pokračuje na Rimáň a ďalej smerom na Podpoľanie. 

Žltá trasa - v centre Zaježovej  je pripojená na červenú značku, vedie cez laz Sekier na zvolenskú Kráľovú. Odtiaľ sa dá pokračovať peši až do Zvolena, alebo (pri vhodnom načasovaní) môžete počkať na autobus MHD, ktorý tam zo Zvolena niekoľkokrát denne prichádza. 

Modrá trasa - od červenej značky sa odpája na Rimáni a vedie cez lazy patriace pod Vígľašskú Hutu-Kalinku. Ponúka krásne výhľady.

Mimo turistických trás stojí za návštevu hlavný hrebeň Javoria, kde okrem krásnych výhľadov môžete obdivovať aj skalné útvary na malom Javorí, či Priečne bralo. 

Širšie okolie


Chránený areál Gavúrky (8 km peši a bicyklom, 15 km autom) - nachádza sa medzi Sásou a Dobrou Nivou, neďaleko lazu Podskalka. Areál tvorí množstvo majestátnych 200-300 ročných dubov. V Dobrej Nive je pizzéria a miestny pivovar "Dobrovar", kde čapujú nepasterizované „živé“  pivo.

Pliešovský rybník (12 km) – najbližšie miesto, kde sa v lete môžete osviežiť pri vode – v rybníku sa dá aj kúpať.

Rybník pri Dobrej Nive (22 km) – vodná plocha západne od Dobre Nivy, vhodná aj na kúpanie.

Podzámčok (22 km) – ruina hradu týčiaca sa nad obcou, naskytne sa vám pekný výhľad na Pliešovskú kotlinu.

Mäsiarsky bok (23 km) – prírodná rezervácia ležiaca vedľa hlavnej cesty smerujúcej na Krupinu. Obdivovať v nej môžete majestátne skalné steny, ale aj staré stromy. Do rezervácie vedie turistická značka z Krupiny.

Kláštor Bzovík (25 km) – zachovalá ruina opevneného kláštora neďaleko mesta Krupina.

Údolie rieky Slatina a obec Slatinka (25 km) – obec Slatinka bola takmer vysťahovaná kvôli pripravovanej priehrade, čo jej dáva zvláštnu atmosféru. Z obce sa popri rieke dá prejsť do Zvolena. Prechádzka vám ponúkne zaujímavé pohľady na  zachovalé ľuďmi zatiaľ nezničené riečne meandre, brehové porasty, vzácne rastliny a možno aj živočíchy.

Zvolen (31 km) – zámok, Pustý hrad nad Zvolenom, arborétum Borová hora.

Žibritov (33 km) – malebná obec na úpätí Štiavnických vrchov (ležiaca na pol ceste medzi Krupinou a Sv. Antonom). Za dedinou je rybník, v ktorom sa dá kúpať.

Hrad Modrý Kameň (34 km) – zachovalý hrad v peknom prostredí, kde okrem iného nájdete aj múzeum hračiek.

Litavský kaňon a hrad Čabraď  (35 km) – kaňon riečky Litavy je veľmi pôsobivý, aj keď málo známy kút Slovenska. Na skalnom brale nad riekou sa týči pomerne rozsiahla ruina hradu Čabraď.

Sliač (40 km) – kúpeľné mestečko medzi Zvolenom  a Bansko Bystricou.

Poľana (42 km) – vulkanický masív Poľany je biosférickou rezerváciou so zachovalými smrekovými pralesmi a mnohými peknými miestami (napr. skalná stena Kalamárka, Bystrianske vodopády, Hrochoťská dolina, Bátovský balvan).

Drevený kostolík v Hronseku (48 km) – zachovalý celodrevený kostolík – jediný tohto druhu v širšom regióne.

Banská Štiavnica (55 km) – tajchy (vodné nádrže), múzeá, hrady, krásne centrum mesta, letné kultúrne aktivity – Banská Štiavnica stojí za návštevu. Do B. Štiavnice sa dá zo Zaježovej dostať aj pešo po rudnej magistrále. Je to príjemná celodenná túra.