Pobyt v tme

„Tma nič nezakryje, naopak, odhaľuje skryté za závojom diania sveta.“

Naše domčeky pre pobyt v tme poskytujú bezpečný priestor pre hlbšie sebapoznanie, životný reštart a hlboký relax. V tme sa otvárame sami sebe, svojmu vnútornému svetu. Tam môže každý, bez ohľadu na vek, pohlavie, náboženskú a spoločenskú orientáciu lepšie spoznávať svoju bytostnú podstatu a otvárať sa jej pôsobeniu. Pobyt v tme je silná technika vnútorného bádania a prebúdzania skrytých rozmerov a zdrojov nášho bytia.

Živica ponúka dva domčeky na pobyt v tme, ktoré sa nachádzajú v areáli Vzdelávacieho centra Zaježová - jeden drevený a druhý slameno-hlinený. Každý domček funguje samostatne a je určený pre jednotlivcov na individuálny pobyt.  

 

Miesto

Domčeky pre pobyty v tme sú postavené  v areáli Vzdelávacieho centra Zaježová, pretože potrebujú pre svoju prevádzku elektrinu, vodu a ľahkú dostupnosť pre sprievodcu. Pobyty v tme poskytujeme v dvoch osobitných domčekoch – jeden drevený a druhý slameno-hlinený domček.

 

Ubytovanie a priestor

Domček je vo vnútri rozdelený na dve časti:

  • Úžitkovú časť - obsahuje chodbičku, sprchový kút, umývadlo a splachovacie WC.
  • Obytnú časť -  poskytuje miestnosť s posteľou, kreslom, skrinkou a voľným priestorom, napr. pre jogové a iné telesné cvičenia.

Tieto priestory sú od seba oddelené posuvnými ľahko ovládateľnými dverami. Prirodzená cirkulácia vzduchu je zabezpečená pomocou ventilačných otvorov, je možné si zapnúť aj ventilátory.

Materiály a vykurovanie

  • Drevený domček má drevenú konštrukciu a je zaizolovaný prírodnými materiálmi (drevovláknitá doska a konopná vlna). Zelená strecha vytvára vo vnútri veľmi priaznivú klímu, v lete aj v zime. Drevený domček pre pobyty v tme Živica postavila v roku 2013 z pôvodného dreveného prístrešku susediaceho s čajovňou Vzdelávacieho centra Zaježová. Je úplne izolovaný od svetla a čiastočne izolovaný aj od zvukov z okolia. 
  • Slameno–hlinený domček má drevenú konštrukciu a je zaizolovaný slamenými balíkmi a omietnutý hlinenou omietkou. Zelená strecha vytvára vo vnútri veľmi priaznivú klímu, v lete aj v zime. Slamenno - hlinený domček Živica postavila v roku 2016 v spolupráci s organizáciou Organika. Ide o polkruhovú stavbu zo slamenných balíkov omietnutých hlinenou omietkou. Strecha je trávnatá. Domček sa nachádza hneď pod dreveným domčekom. Je úplne izolovaný od svetla a čiastočne izolovaný aj od zvukov z okolia. 
  • Vykurovanie v obidvoch domčekoch zaisťuje sálavý elektrický panel, ktorý je regulovateľný podľa potreby.

Osvetlenie, tma a zvuky

  • Vnútrajšok domčekov je plne izolovaný od svetla a čiastočne aj od zvukov, čím je umožnený hlbší kontakt so sebou. Počas pobytu však môžete jemne počuť zvuky prírody (vietor, spev vtákov...) a taktiež aj zvuky z areálu Vzdelávacieho centra Zaježová, v ktorom sa pernamentne pobyhujú účastníci seminárov a workshopov.
  • Svietidlá sú k dispozícii a používajú sa na:
    • začiatok pobytu pre oboznámenie sa s priestorom a usporiadanie osobných veci
    • koniec pobytu pre plynulý prechod do svetla, aby si Vaše oči postupne privykli na svetlo
  • Každý má samozrejme možnosť použiť svetlá aj počas pobytu, treba si ale uvedomiť, že rozsvietením svetla v priebehu procesu tmy sa jeho hĺbka narušuje a mení sa jeho potenciál a charakter. Ak ostanete v tme počas celého pobytu a zvolíte jeho dostatočnú dĺžku, máte možnosť dostať sa hlbšie a prejsť, ktoré sú potrebné.

Vybavenie domčeka

  • V domčeku je k dispozícii vankúš a paplón s posteľnou bielizňou, deka, karimatka, meditačný vankúš na sedenie, kuchynské potreby na jedenie.

 

Sprevádzanie

  • Počas vášho pobytu v tme vás bude sprevádzať Vlado Milo. Viac o Vladovi Milovi jeho skúsenostiach s pobytom v tme si môžete prečítať TU.
  • Sprevádzanie zahŕňa konzultácie so zdieľaním. Sú užitočné nielen v ťažkých okamihoch, ale aj keď sa cítite dobre. Sprievodca vám môže pomôcť uvedomiť si a chápať procesy, ktoré sa vo vás odohrávajú. Niekedy stačí Vaše myšlienky vysloviť nahlas a pochopenie vám príde od seba z prvej ruky, niekedy je dobré zdieľanie sprievodcu, jeho skúsenosť, o ktorú sa môžete oprieť. 

  • Sprievodca za vami príde jeden krát do dňa, pokiaľ sa nedohodnete inak a zároveň vám donesie jedlo. 

 

Strava

Pobyt v tme môžete absolvovať so stravou, ktorú vám každý deň pripravíme a prinesieme alebo bez stravy – s pôstom.

Ak si zvolíte pobyt v tme so stravou, ponúkame ľahkú vegetariánsku stravu na celý deň:

  • Jedlo na raňajky máte neustále po ruke v domčeku. K dispozícii sú műsli a jablká, ktoré Vám budeme pravidelne dopĺňať v prípade spotreby.
  • Varené jedlo na obed a večeru dostanete naraz 1-krát za deň vo vopred stanovenom čase. Jedlo vám prinesie v nosiči váš sprievodca. Sprievodca vám položí jedlo na dohodnuté miesto, vezme špinavý riad, ak je potrebné, aj poupratuje. Sprievodca najprv zaklope na dvere a počká na váš pokyn či môže vstúpiť. Počká, kým prejdete do obytnej miestnosti, až potom citlivo vstúpi do domčeku, aby vpustil čo najmenej svetla. 
  • Za stravu platíte po skončení pobytu prevodom na základe vyúčtovacej faktúry na účet.

 

Čo si treba doniesť

So sebou si doneste:

  • pohodlné aj teplé oblečenie podľa vlastného uváženia, viac kusov aj na prezlečenie
  • vlastný uterák

Môžete si tiež doniesť (nie je nevyhnutné):

  • slnečné okuliare
  • zápisník a kancelársku sponku, aby ste našli miesto, kde ste naposledy skončili s písaním
  • papier a pastelky na kreslenie
  • vlastné pochúťky, ak by ste potrebovali jesť viac ako máte zabezpečenú stravu

Odporúčame si nebrať so sebou  na pobyt v tme žiadnu elektroniku.

Počas celého pobytu by ste mali mať vypnutý mobil, preto je dobré, keď si pri odchode do tmy vybavíte potrebné naliehavé záležitosti.

 

Príprava

  • Je prínosné zamerať sa na kvality ako pokora, odvaha a chuť objavovať. Tiež dôvera vo vnútorné vedenie. Je dobré mať nejaký zámer a zároveň byť otvorený k tomu čo sa deje. Vyhnúť sa očakávaniam. Tiež je nápomocné, ak máme nejakú skúsenosť s technikami meditácie, či určitú schopnosť neprepadať úplne do obsahov svojej mysle. 
  • Nemenej dôležité je pred odchodom do tmy mať aspoň niekoho kto o vašom pobyte vie a usporiadať si čo najviac naliehavých záležitostí ktoré by vás trápili v situácii keď  s nimi nič nemôžete urobiť.
  • Tiež si vytvorte nejakú časovú rezervu pri návrate do svojho bežného kolobehu, na integráciu a prípadnú rekapituláciu toho čo v tme do vášho života prišlo.

 

Rezervácie a kontakt

Odporúčame pobyt na dobu aspoň 7 dní. Na základe našich skúseností je vhodné absolvovať ústranie v tme aspoň na túto dobu, ktorá dostatočne umožňuje využiť potenciál tejto metódy na prechod procesmi, ktoré v tme nastávajú. Čo však nevylučuje aj váš prípadný predčasný výstup z nej. Doporučujeme to vydržať, ale nemusíte sa vyložene znásilňovať.

Robert Kaluža - rezervácie termínov a faktúry:

zajezova@zivica.sk  0917 517 267

 

Vladimír Milo - sprievodca, konzultácie:

milo@zivica.sk  0905 460 850

 

Žiadosť o účasť na výskume:

v rámci Vášho pobytu by sme Vás chceli poprosiť o účasť na výskume, ktorý sa zaoberá vplyvom terapie tmou na spánok a vybrané psychologické aspekty. Výskum je vedený pánom doktorom Marekom Malůšom, ktorý je zakladajúcim a hlavným výskumníkom pobytov v tme v Česku. Stále je však čo skúmať a objavovať, preto nás tentokrát zaujíma najmä prepojenie terapie tmou a spánku. V tejto oblasti zatiaľ neexistujú žiadne výskumy, preto je vo svojej podstate výnimočný. O to viac by sme boli radi, keby zvážite svoje zapojenie sa a prispejete tak možno k získaniu užitočných informácií. Stačí, keď „z pohodlia svojho domova“ trikrát vyplníte dotazník – prvýkrát to bude cca 7 dní PRED zahájením pobytu, druhýkrát 7 dní PO ukončenom pobyte a tretíkrát 4 týždne PO pobyte. Vyplnenie dotazníku Vám zaberie 15-20 minút a všetky Vaše odpovede budú použité len k našim výskumným účelom – spracované dáta budú anonymizované a nebude ich možné spojiť s Vašou osobu. S Vašimi dátami budeme po celú dobu pracovať v súlade s etickými princípmi psychologického výskumu. Neexistujú správne alebo nesprávne odpovede. Správna je každá odpoveď, ktorá je pre Vás pravdivá.

Budeme naozaj veľmi vďační ak sa zapojíte, avšak rozumieme, ak nebudete chcieť výskumu venovať svoj čas. Vopred však ďakujeme za prípadnú účasť na výskume.

V prípade dotazov nás neváhajte kontaktovať na e-mailovej adrese – parsovakika17@gmail.com alebo marek.malus@osu.cz

Registrovať sa môžete na tomto linku: https://forms.gle/LFSzx7fC63DHQhgAA

 

Link na rozhovor s pánom doktorom Malůšom o histórií senzorickej deprivácie a o jeho výskume: https://www.youtube.com/watch?v=le6VQ48MEdI

 

Za výskumný tím,

 

Kristína Paršová a Mgr. Marek Malůš, Ph.D.

Je to pre Vás?

  • Nie je to cesta pre každého, najčastejšie však tma priťahuje ľudí, ktorí pociťujú volanie duše, potrebu spoznať hlbšiu pravdu o sebe, svojom vnútornom živote.
  • Je to dobrá technika/príležitosť pre ľudí, ktorí prechádzajú významnými míľnikmi svojich životov a potrebujú ukončiť staré obdobie a pripraviť sa na to nové.  
  • Priťahuje tiež ľudí cítiacich potrebu upratať si v sebe, či hľadajúcich svoje miesto vo svete, alebo spôsob ako objaviť svoje hlbšie túžby a talenty. No niekedy stačí aj nejaká plne nedefinovateľná túžba to podstúpiť.

 

Pre koho to nie je:

  • Pre tých čo trpia psychickou nerovnováhou, poruchami typu schizofrénie, panickými atakmi, psychotickými záchvatmi a pod. Tiež pre ľudí trpiacimi akútnymi zdravotnými príznakmi, či závislých na drogách, alkohole. Tak isto pre tých ktorí zažili silné traumy a nemajú ich aspoň čiastočne spracované. Taktiež pre tých ktorí idú do tmy len preto, že im niekto kúpil pobyt a sami po tom netúžia. Či z dôvodov nejakej povrchnej zvedavosti typu paranormálnych javov a pod. 
  • Zvládnutie pobytu v tme vyžaduje určitú osobnú zrelosť a integritu. Preto nie je úplne vhodná pre mladších ako 18 rokov.
  • Pokiaľ nemá človek v sebe hlbšie otázky, alebo úprimnú túžbu to skúsiť, môže sa pobyt v tme stať stratou času. 

 

Čo vás v tme čaká?

  • Stratou vonkajších podnetov a naších bežných rolí, naša myseľ zvyknutá na ich vnemy pociťuje intenzívnu potrebu sa niečím zaoberať. Tento stav zvyčajne po pár dňoch odoznie, i keď sa vo vlnách bude navracať. Spočiatku veľa spíte. Postupne sa vynára bdelosť kedy sa kvalita uvedomenia snov a bdelého stavu čiastočne vyrovnávajú. V tme máte intenzívne sny a tiež sa zvýši obrazotvornosť a imaginácia.  Vaše telo môže prejsť aj na samovoľnú formu pôstu. Ďalším významným javom je vynáranie sa spomienok z minulosti. Tento proces častokrát nesie aj bolestivé aspekty, ale ak mu dovolíme prebehnúť, zvyčajne prirodzene vyústi v liečivú katarziu. V ponorení sa do týchto vecí človek oceňuje nadhľad a podporu svojho sprievodcu. Väčšinou však máme kapacitu zvládnuť to sami. Tma a naše hlbšie Ja nám „naložia“ práve toľko, koľko v danom momente dokážeme uniesť. I keď subjektívne môžeme mať pocit, že je toho priveľa.